„Най-различни са откупите, варират от 50 долара до 5 000 долара и за съжаление все повече хора ги плащат и финансират киберпрестъпността по този начин.” Това заяви Спас Иванов, търговски директор на CENTIO Professional IT Security в новините на Нова Телевизия. Около 20% от опитите за зараза с вирус в България от началото на годината се дължат именно на тези зловредни кодове, чиято цел е похищаването на файловете (снимки, документи и др.) на компютъра на жертвата.
Иванов коментира съвременните тенденции в кибер-престъпността. Сред тях е фишинга – фалшифициране на легитимни уебсайтове с цел кражба потребителски имена и пароли за социални мрежи, онлайн банкиране и друга чувствителна информация за потребителя. Тя се активира, когато отворим линк, който може да е изпратен дори от приятел или колега.
Основен индикатор, че нещо не е наред е ако след отварянето на подозрителен линк Facebook ни накара да се впишем отново.
„По този начин давате абсолютен, пълен контрол върху профила си на киберпрестъпниците. Естествено, всичко е с цел възможно най-много хора да кликнат по тези линкове, възможно най-много потребителски профили да се съберат, за да може да се продадат за пари. Това е основната идея, никой не го прави за самата слава”, обясни Иванов.
Целият репортаж по темата може да видите в нашия YouTube канал.